Preskočiť na obsah

Pavol Seriš ako Samko Tále v Bratislave

Pavol Seriš - Samko Tale    „Za mňa sa nik nemusí hanbiť, lebo ja veľmi viem, že čo a ako a čo. Lebo ja mám veľmi inteligenciu, lebo ja nie som žiadny debil. Ja som chodil do všetkých 9 tried a ani len raz som neprepadol, lebo mňa si ľudia vážia.“ To sú slová Samka Tále, známej postavy Knihy o cintoríne od spisovateľky Daniely Kapitáňovej.
    Tento slovenský bestseller, ktorý vyšiel už v roku 2005, sa dvaja mladí nezávislí divadelníci pokúsili preniesť na javisko. Monika Pulišová, absolventka réžie na VŠMU a Pavol Seriš, absolvent fyzického herectva na JAMU v Brne spoločne upravili scenár a Samka naštudovali ako monodrámu. Premiéra bola v októbri minulého roka vo Venuši ve Švehlovce v Prahe a bola prijatá s nadšením. Pôvodný príbeh z obdobia komunizmu aktualizovali do dneška, a reflektujú v ňom súčasnú slovenskú spoločnosť. Samko Tále však aj so svojím svojráznym hovorovým prejavom stále ostáva oným podivínom plným predsudkov voči všetkému inému. Bratislavská premiéra tragikomédie Samko Tále bude 2. marca od 19:00 vo V-klube / Národné osvetové centrum na Námestí SNP.   
    Pavol Seriš je momentálne doktorským študentom na JAMU v Brne. Za svoje autorské inscenácie získal niekoľko prestížnych ocenení na rôznych zahraničných festivaloch. Jeho doménou je divadlo jedného herca, vo svojom repertoári má päť inscenácií. Pravidelne hosťuje v Národnom divadle Brno a v Divadle Bolka Polívky. Nedávno sa ako hosť zúčastnil nakrúcania nového dielu Polívkovej legendárnej Manéže, ktorá bude mať premiéru na jar v Českej televízii.