Preskočiť na obsah

Veľkosť a problémy Scénickej žatvy

Alena ŠtefkováOd prvých okamihov tohtoročnej Scénickej žatvy ma trápil problém, ktorý sa mi usadil v hlave a hryzie a hlodá: je Scénická žatva veľkolepou udalosťou? Pýši sa mnohoročnou tradíciou, ktorú pri otvorení prehliadky rečníci pripomenuli, tak ako aj turčianske noviny MY a tiež Národné osvetové centrum v propagačných materiáloch. Akoby tradícia automaticky znamenala úspech. Po štyroch dňoch Scénickej žatvy mnohých účastníkov napĺňala spokojnosťou a radosťou. Malé zamyslenie nad témou panelovej diskusie ma prinútilo zložiť si „ružové okuliare“ a pozrieť sa na to, ako ďalej pri „novom nadýchnutí a okysličení“ v organizovaní Scénickej žatvy.
...
Pri množstve divadelných festivalov si veľmi želám a organizátorom z duše prajem, aby Scénická žatva ako dobrá a silná značka bola udalosťou hodnou záujmu organizátorov, divadelníkov a divákov. Aby sa už konečne zastavilo postupné potupné „vypínanie“ jej ekonomických nástrojov a potrieb.
V záverečnom dodatku podporujem návrh, aby sa do programu Scénickej žatvy vyberalo činoherné divadlo dospelých aj z festivalu a súťaže najpočetnejšej divadelnej základne – Festivalu hier s dedinskou tematikou v Trebišove.

Alena Štefková
Foto: Danica Rumanová

(celý článok si prečítate v Javisku 3/2017)