Preskočiť na obsah

Polstoročie čitateľskej radosti

G. G. Márquez: Sto rokov samotyKolumbijský spisovateľ Gabriel García Márquez (1927 – 2014) patrí k tým vzácnym moderným klasikom, ktorí doteraz pôsobia inšpirujúco nielen na čitateľov, ale aj na literárnu kritiku, predstavujú zaujímavý vydavateľský fenomén a tešia svojimi textami prekladateľov i pedagógov. Jeho diela (a diela ďalších, aj u nás známych hispanoamerických spisovateľov, ako sú Argentínčania Julio Cortázar, Jorge Luis Borges či Ernesto Sabato, Peruánec Mario Vargas Llosa, Mexičan Carlos Fuentes alebo Kubánec Alejo Carpentier, priniesli v sedemdesiatych a osemdesiatych rokoch 20. storočia do svetovej literárnej obce opätovný záujem o románový príbeh, jazyk, fantáziu. Inšpirovali aj umelcov iných žánrov, hudobníkov, tanečníkov, výtvarníkov, filmárov a divadelníkov.

...

Román Gabriela Garcíu Márqueza Sto rokov samoty vyšiel po slovensky po prvý raz v roku 1973 v preklade Ivana Puškáča vo vydavateľstve Tatran, ktoré ho opätovne vydalo v roku 1984. Nanovo bol vydaný v rokoch 1999, 2002, 2004, 2008 vo vydavateľstve Ikar a v roku 2017 v zredigovanej podobe vo vydavateľstve Slovart. Už z tohto výpočtu vyplýva, že patrí k nemnohým dielam svetovej literatúry, ktoré sú u nás dlhodobo prítomné, čítané a vnímané. To umožňuje aj jeho viacnásobnú, generačnú a žánrovo rôznorodú interpretáciu, vedúcu aj k novým spracovaniam a adaptáciám.

Eva Palkovičová

(celý článok si prečítate v Javisku 3/2017)

Použitá literatúra:
Borges, Jorge Luis: El arte narrativo y la magia. Buenos Aires: Emecé Editores, 1964.
Domingo, José: Rozhovor s Gabrielom Garcíom Márquezom. In: Revue svetovej literatúry, č. 3, 1971, s. 109 – 111.
Doležel, Lubomír: Heterocosmica. Fikce a možné světy. Praha: Karolinum, 2003.
García Márquez, Gabriel: Sto rokov samoty. Bratislava: Ikar, 1999.
Harss, Luis: Los nuestros. Madrid: Alfaguara, 2012.
Palkovičová, Eva: Hispanoamerická literatúra na Slovensku. Optikou dejín prekladu a recepcie inojazyčných literatúr. Bratislava: Vydavateľstvo UK, 2016.
Vargas Llosa, Mario: García Márquez: Historia de un deicidio. Barcelona: 1971.