Preskočiť na obsah

Pamätná noc na Považí

Divadelníci hrali počas Noci divadiel  pre chorého Šimonka, oživili aj slávou  zašlý dom kultúry.

Medzinárodný projekt Noc divadiel sa tento rok premiérovo predstavil aj v Považskej Bystrici. Bohatý program odštartoval už popoludní detskými predstaveniami a pokračoval do neskorých nočných hodín pestrou zmesou žánrov. Podujatie navštívilo viac ako tristo divákov a výťažok z dobrovoľného vstupného poputoval na pomoc chorého, len päťročného Šimonka Malobického. Pre deti boli pripravené tri predstavenia: jedno bábkové divadlo a dve činohry. Všetky zabezpečili vedúce a herci z Detského divadelného súboru Imro, ktorý pôsobí na pôde považskobystrickej Základnej umeleckej školy Imra Weinera Kráľa, kde sa predstavenia aj odohrali. Už počas prvých predstavení sa Ateliér Milana Sládka zaplnil do posledného miesta.
V podvečer program plynule pokračoval predstavením kvarteta študentiek martinského konzervatória s názvom Verona, ktoré v štylizovanej forme zachytáva pomery na slovenskom vidieku.
Hlavný večerný program odštartoval miestny ochotnícky súbor Napíšte si výpoveď, ktorý pôsobí taktiež na pôde miestnej umeleckej školy, s hrou Príbehy z kuchyne. Napriek tretej repríze za ostatných šesť mesiacov aj počas tohto predstavenia sa Ateliér zaplnil takmer do posledného miesta.
Druhým hosťovským súborom bolo duo žilinského autorského Divadla Na Hrane, ktoré svojimi Humoristickými dialógmi zabávalo divákov takmer jeden a pol hodiny. Svieže a vtipné rozhovory, zápletky a scénky, ktoré ľudia bežne zažívajú vo svojich životoch, dostali bystrické publikum do veľmi uvoľnenej atmosféry.
Pomyselným zlatým klincom programu na doskách divadelnej sály domu kultúry, ktorý patril svojho času medzi najmodernejšie kultúrne stánky v Československu, no momentálne chátra, bol špeciálne pre túto príležitosť zložený divadelný súbor Považský Noir a hra Temná partia napísaná na motívy poviedok Edgara Allana Poea. Prilákala do zdevastovanej divadelnej sály kultúrneho domu viac ako dvesto divákov. Desivý príbeh v autentickom prostredí pretkávaný klavírnym sprievodom, výborná hra svetiel a kvalitné herecké výkony vyprovokovali divákov po predstavení k nekončiacemu  potlesku v stoji.
Záverečnou čerešničkou považskobystrickej Noci divadiel bola improvizačná súťaž O bystrický JAMB, v ktorej odvážni a kreatívni skladatelia interpretovali svoje texty v kaviarni Retro Music and Coffee s hudobným sprievodom Martina Albrechta a jeho kapely. Samotná afterparty po vydarenom prvom ročníku Noci divadiel v Považskej Bystrici pokračovala až do neskorých nočných hodín.
Výťažok z dobrovoľného vstupného sa napokon vyšplhal na 650 eur, ktoré hneď v pondelok putovali k rodine Malobických, a najmä ich päťročnému synovi Šimonkovi, odkázanému na nepretržitú starostlivosť svojich rodičov.

Tomáš Bořuta

S divadlom do nekonečna
Mestské divadlo Trenčín prinieslo do Soblahova v rámci projektu Noc divadiel už tretiu inscenáciu. Vtipnú, citlivú a pritom plnú nádeje. I takto môžeme označiť brilantnú konverzačnú komédiu nekorunovaného kráľa broadwayských divadiel Neila Simona, označovaného za Shakespeara našich Pamätná noc na Považíčias. Simon sa v hre vyrovnáva s vlastnou životnou skúsenosťou. Smútok štvorice postáv, ktoré prežívajú náročné obdobie a bojujú so samotou, vystrieda nádej a očakávanie, keď vo svojich životoch otvoria druhú, šťastnejšiu kapitolu.
Hru Druhá kapitola režíroval Štefan Richtárech, ktorý si zároveň zahral postavu vdovca Georgea Schneidera. Produkciu vedie Zuzana Mišáková, predstaviteľka Jennie Maloneovej. Hudbu k predstaveniu zložila Diana Minarovičová, predstaviteľka Fanny Medwickovej. Posledným na doplnenie štvorlístka bol Jakub Ružička, ktorého hlas poznáme z dabingu. Pre hercov je hranie predstavenia v malej sále, ktorá patrí miestnemu poľnohospodárskemu družstvu, veľkou výzvou, najmä ak ide o rekvizity, a preto je obdivuhodné, že aj napriek stiesneným podmienkam neváhali odohrať predstavenie a potešiť divákov. Predstavenie zožalo nesmierny úspech. Diváci boli hereckými výkonmi nadšení. O tom svedčil silný potlesk nielen na záver, ale aj počas predstavenia a fakt, že sálou sa veľakrát niesol úprimný smiech. Tohtoročné heslo Noci divadiel S divadlom do nekonečna bolo pre Soblahovčanov veľmi výstižné. Prečo? Pretože od novembra 2015, keď spoluzakladateľka Mestského divadla v Trenčíne Zuzana Mišáková prišla s nápadom zapojiť obec Soblahov do projektu Noc divadiel, odohralo tu Mestské divadlo päť úspešných, kvalitne spracovaných inscenácií svetovej a slovenskej klasiky: Andulky v klietke, Bábka, Mrázik, Ženský zákon a Druhá kapitola. V obci voľakedy jestvoval ochotnícky divadelný súbor, ktorý občas vycestoval do okolitých obcí aj za hranice na neďalekú Moravu. Preto sme radi, že vďaka projektu Noc divadiel a hercom Mestského divadla Trenčín sa do našej obce opäť vrátilo umenie, ktoré tu dlhé roky chýbalo. Veríme, že túto krásnu tradíciu udržíme a budeme hostiť rôzne divadlá do nekonečna.

Alena Patková
Foto: autorka

...
(celý článok si prečítate v Javisku 3/2017)