Preskočiť na obsah

Ochotníci a autorské divadlo

Festival Ochotníci už tretíkrát priniesol do priestoru bratislavskej A4-ky výber inscenácií neprofesionálnych súborov. Kultúrny priestor aktuálne sídliaci v priestoroch YMCA je intenzívne prepojený s metódu autorskej tvorby. Je preto logické, že práve tento princíp prepájal aj všektých päť inscenácií, ktoré boli počas troch dní uvedené.
Osobne považujem výber priestoru, v ktorom sa odohrali všetky doterajšie ročníky festivalu, za dobrú voľbu, a to z viacerých dovodov. Prezentácia neprofesionálnych tvorcov by jednoducho mala patriť do kultúrnej ponuky hlavného mesta. Možno aj preto, aby mali tradiční návštevníci divadelných predstavení v A4 možnosť porovnať inscenácie označované za nezávislé divadlo, ktoré tvoria divadelný program tohto priestoru, s ochotníkmi. Deliaca čiara medzi týmito segmentmi divadelnej kultúry je totiž často tenká.
Dôkazom toho je aj množstvo tvorcov so skúsenosťami s prácou v oboch prostrediach. Výhodou Bratislavy je aj to, že prakticky každý v nej má nejakého suseda, člena rodiny či známeho. Hovoriť o preplnenom hľadisku na prasknutie by síce bolo prehnané, no návštevnosť by tomuto festivalu mohli závidieť viaceré regionálne prehliadky. Konkurencia voľnočasových aktivít je pritom v hlavnom meste úplne inde než v okresných mestách či obciach. Pre mladých účinkujúcich predstavuje festival zároveň možnosť spoznať nový priestor a „realitu“ renomovanej kultúry. Do Slovenského národného divadla či krajských kamenných divadiel sa školské alebo „zuškárske“ zájazdy organizujú bežne, ale do nezávislých divadiel by sa asi dali spočítať na prstoch jednej ruky, ak vôbec.
...
Prezentáciu tvorby našich neprofesionálnych divadiel v hlavnom meste považujem za podstatnú. Môže obohatiť samotné mesto, ako aj účinkujúce súbory. Potenciál vidím aj v rozvoji aktivít podobných diskusii Ochotnícke divadlo - slasti & strasti, ktorá sa napájala na diskusiu počas Scénickej žatvy. Prepojenie diania v regiónoch s hlavným mestom, ktoré je všade na svete tak trochu štátom v štáte, je vždy prospešné.

Miroslav Zwiefelhofer
Foto: Radovan Dranga

(celý článok si prečítate v Javisku 3/2017)
Ochotníci a autorské divadlo