Preskočiť na obsah

Rozmanitosť i rozpínavosť detského prednesu

(ohliadnutie za 63. Hviezdoslavovým Kubínom)

Detský prednes na HK 2017

Deti sú budúcnosťou národa. Deti boli vždy „chlúbou“ prostého slovenského ľudu. A sú aj naším prísľubom, pretože sa z umeleckého prednesu pozvoľna vytrácame. Už intenzívne sami nerecitujeme, už im len pomáhame objavovať a spoluvytvárať krásu. Zapojili sme ich do toho toku života, ktorý hľadá v krásnej literatúre múdrosť, vtip, poéziu a hlavne obživu pre srdce i mozog.
Hľadáme, snoríme až do úmoru, a keď nájdeme, nenecháme si tú vzácnosť pre seba, ale podelíme sa. Recitujeme, komunikujeme, tešíme sa a hľadáme také výrazové prostriedky z dielne recitátora, ktoré o tej našej predchádzajúcej práci prinesú úplnú a jedinečnú správu. Správu o nás i o veciach a problémoch sveta, ktoré prostredníctvom textu básnika či prozaika rešpektujeme. A treba povedať, že to, čo deti na Hviezdoslavov Kubín prinesú, vždy poteší.
Je obdivuhodné a prekvapujúce, že túžba podeliť sa s krásou a múdrosťou umeleckého slova je nekonečná a celkom iste večná. Je stará ako ľudstvo a jeho komunikácia, v ktorej sa rozprávali rozprávky a príbehy o neobyčajných ľuďoch, zvieratách, rastlinách či veciach. Tento živý tok našťastie neutícha a neprestáva dodnes. Rozvlnil a rozčeril sa i na 63. Hviezdoslavovom Kubíne.
...
Na záver treba poďakovať nielen recitátorom, ale aj ich pedagógom za obdivuhodnú prácu. Nech je pre nich potešením i radosťou naďalej.

Marta Vilhanová
Foto: Michal Lašut

(celý článok si prečítate v Javisku 2/2017)