Preskočiť na obsah

Poliaci milujú divadlo na ulici

V dňoch 13. – 16. júla 2017 sa členovia KREMNICKÉHO DIVADLA V PODZEMÍ, n. o., Ján Fakla, Jana Mikitková, Dušan Krnáč a Tomáš Eniac Cíger zúčastnili na 21. ročníku medzinárodného festivalu plenérových a pouličných divadiel v poľskom prístavnom meste Gdańsk. Festival organizovalo mesto Gdańsk, Kultúrne centrum Gdańsk a agentúra PLAMA GAK. Vďaka láskavému pozvaniu organizátorov mohli dramaturgovia a tvorcovia Festivalu AMPLIÓN – Nový kabaret & pouličné umenie v Banskej Štiavnici zbierať skúsenosti i objavovať pozoruhodné inscenácie na jednom z najväčších divadelných festivalov v otvorenom priestore nielen v Poľsku, ale celej východnej Európe. FETA sa dramaturgiou zameriava na zachovanie tradičnej receptúry pouličného divadla, ale skúma aj jeho experimentálne outdoorové podoby.
Počas štyroch dní členovia KDvP zažili otvorenie festivalu spojené s pouličnou vernisážou výstavy fotogra? í z vlaňajšieho jubilejného ročníka a z nabitého programu uvideli 19 pouličných a plenérových inscenácií zo 7 štátov Európy, Poľska a Ruska v najrôznejších častiach Starého predmestia a Dolného mesta Gdańsk. Výnimočný zážitok poskytlo napríklad skvelé španielske spracovanie baníckej témy pouličnou show CARBON CLUB o neznámych hrdinoch baníkoch, čo nasadzujú svoje životy aj za priateľov. Dynamická hra bola plná groteskného čierneho humoru a pyrotechnických vizuálnych efektov v primeranej miere.
...
Schopnosť priblížiť divadelné umenie svojmu mestu a jeho obyvateľom je užitočná skúsenosť aj pre slovenské festivaly a mestá. Pravdou je, že mieru diváckej účasti zrejme ovplyvňuje nielen skutočne pestrá dramaturgia, ale aj voľný vstup na všetky akcie festivalu, čo zrejme umožňuje dostatočne štedrý rozpočet festivalu.
Návšteva Gdańska splnila svoj účel. Priniesla viaceré hodnotné tipy do budúcich ročníkov dramaturgie Festivalu AMPLIÓN, pomohla nadviazať nové medzinárodne kontakty a načrtla ďalšie návštevy podobných festivalov. V neposlednom rade obohatila členov KDvP o dôležité skúsenosti v organizácii ich vlastného projektu. Účasť členov KDvP na festivale FETA z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Jana Mikitková
Foto Ján Fakla

(celý článok si prečítate v Javisku 2/2017)