Preskočiť na obsah

Dobré divadlo kresťanov je aj pre neveriacich

Keď som v roku 2015 prvýkrát šiel na prehliadku kresťanského divadla v Močenku, dosť som sa bál. Nevedel som celkom, aké vlastne kresťanské divadlo je. Najviac som sa obával toho, že sa budem pozerať na samé jasličkové pobožnosti, krížové cesty a občas nejaký ten životopis svätca. Už po prvých predstaveniach bolo jasné, že som sa obával zbytočne. Podobne ako na iné ochotnícke prehliadky, aj do Močenka prichádzajú rôzne divadelné predstavenia, ktoré na prvý pohľad ničím nedávajú najavo, že by malo ísť o kresťanské divadlo. Keď som sa nad tým po skončení prehliadky zamyslel, povedal som si, že to nie je kresťanské divadlo, ale divadlo kresťanov – teda divadlo, ktoré robia kresťanskí tvorcovia a ktorého zámery znejú s kresťanským svetonázorom. A tak som o rok (už bez strachu) prišiel znova a v roku 2017 som bol na Gorazdovom Močenku tretíkrát.
Tohtoročná prehliadka kresťanského divadla postavila na štartovaciu čiaru kvalitou veľmi vyrovnaný výber inscenácií. Aj napriek tomu musela porota porovnávať takmer neporovnateľné – v súťažnom programe boli tri detské hry, dve tanečné inscenácie, jedna dramatizácia, jedna slovenská dráma, jedna svetová dráma a dokonca aj evanjelizačný kabaret. Možno aj preto sa víťazom prehliadky stalo tanečné divadlo, na druhom mieste skončila detská hra a na treťom dramatizácia poviedky.
...
Divadlo kresťanov v Močenku nie je iba pre kresťanov. Viacero inscenátorov aj tento rok dokázalo, že kresťania túžia po dobrom divadle a vedia také aj vytvoriť. Ja určite plánujem prísť na festival do Močenka aj o rok.

Matej Moško
Foto archív organizátorov

(celý článok si prečítate v Javisku 2/2017)