Preskočiť na obsah

Ďalšie jubileum Palárikovej Rakovej

V dňoch 24. – 30. apríla 2017 sa konala najvýznamnejšia divadelná udalosť roka na Kysuciach – 50. Palárikova Raková – národná súťažná prehliadka ochotníckych divadelných súborov s inscenáciami pôvodnej slovenskej dramatickej tvorby. Už päť desaťročí sa najmä v obci Raková a v meste Čadca stretávajú divadelníci z celého Slovenska, aby vzdali hold rodákovi z Rakovej, významnému slovenskému dejateľovi, dramatikovi, katolíckemu kňazovi, novinárovi a politikovi Jánovi Palárikovi. Od jeho narodenia uplynulo 27. apríla tohto roku 195 rokov.
Pre zainteresovaných odborníkov, ale i širšiu verejnosť predstavuje Palárikova Raková jedinečnou tematickosťou a rozmanitou paletou divadelných predstavení nezabudnuteľný umelecký zážitok. Poslaním festivalu je nielen prezentácia ochotníckych divadelných súborov na kysuckej pôde, ale aj motivácia naštudovať a inscenovať diela pôvodnej slovenskej tvorby, hľadať nové divadelné talenty, rozvíjať a posúvať umelecké kvality talentov už objavených a zachovávať tradície amatérskeho divadla.
...
Cez víkend bol v obci Raková pre návštevníkov pripravený bohatý kultúrny program s myšlienkou návratu do doby života Jána Palárika a tematického jarmoku. Obec Raková a združenie Životnými cestami Jána Palárika ocenili partnerov podujatia a privítali ďalšie hosťujúce divadelné súbory vrátane Divadla Jána Palárika z Trnavy. Poďakovanie patrí i všetkým návštevníkom: širokej, umeleckej i odbornej verejnosti, ktorí na jubilejnú Palárikovu Rakovú zavítali. Veríme, že jedinečný týždeň priniesol radosť priaznivcom divadelného umenia. 

Božena Slanináková
Foto archív organizátorov

(celý článok si prečítate v Javisku 2/2017)

VÝSLEDKY
Kolektívne ceny:
1. miesto – Záhorácke divadlo, Senica – Ivan A. Fodor: Janíček Okúsánek Nenásytný
2. miesto – DS Za Váhom, Lipovec – Július Barč-Ivan: Dvaja
3. miesto – Medzibrodské kočovné divadlo, o. z., Medzibrod – Štefan Kršňák: S brokovnicou na manžela
Divadlo jedného herca:
1. miesto – Divadlo HAVRAN pri ZUŠ, Rimavská Sobota – Stanislav Rakús – Marian Lacko: Žobráci

Individuálne ceny:
Cena za mužský herecký výkon: Rastislav Gajdoš za stvárnenie postavy Ondreja v inscenácii Štefan Králika Trasovisko
Cena za dramaturgický prínos: Marian Lacko za monodrámu Stanislav Rakús – Marian Lacko: Žobráci
Cena za ženský herecký výkon: Nora Dřímalková za stvárnenie postavy Cecílie Krútikovej v inscenácii Štefana Kršňáka S brokovnicou na manžela
Cena na návrh poroty mladého diváka: Medzibrodské kočovné divadlo, o. z., Medzibrod – Štefan Kršňák: S brokovnicou na manžela